Dwie pianistki, dwóch gitarzystów i orkiestra. Album dedykowany reżyserowi Alejandro Gonzalez Iñarritú, który jest tu również autorem okładki.

Działalność muzyczna Bryce'a Dessner'a ma spory zasięg - założyciel / gitarzysta zespołu The National, kompozytor muzyki orkiestrowej, kameralnej i wokalnej, twórca i kurator festiwali, żeby wymienić tylko część z nich.

Pianistki - siostry Katia i Marielle Labeque od lat współpracują z kompozytorami muzyki współczesnej i realizują nagrania ze słynnymi orkiestrami.

El Chan to najnowsze wydawnictwo sióstr Labeque dla Deutsche Grammophon, na którym znajdziemy utwory skomponowane przez Bryce'a Dessner'a - trzyczęściowy Koncert na dwa fortepiany, jednoczęściowy Haven oraz składający się z siedmiu części El Chan.

Premiera kompozycji Haven miała miejsce 7 kwietnia w Philharmonie de Paris w trakcie Minimalist Dream House, wydarzenia którym siostry Labeque świętują pięćdziesiątą rocznicę powstania minimalizmu. Co ciekawe, tego samego wieczoru swoją premierę miał również pierwszy utwór muzyki klasycznej skomponowany przez Thoma Yorke'a.

W nagraniach Koncertu na dwa fortepiany wzięła udział Orchestre de Paris pod batutą Matthias'a Pintscher'a. Druga gitara w Haven to David Chalmin, muzyk i producent, współpracujący z siostrami Labeque od kilkunastu lat.

Płyta jest moim pierwszym i całkiem przypadkowym spotkaniem z takim zestawem muzyków. Spotkaniem inspirującym, dającym wiele przyjemności dziś oraz otwierającym nową ścieżkę poznania w przyszłości.

vvv, 2019-06-18