Zespół Traffic powstał w 1967 roku w Birmingham w Anglii. Steve Winwood, Jim Capaldi, Chris Wood i Dave Mason mieli wówczas około 20 lat.

Muzyka Traffic jest określana jako mieszanka psychodelicznego rocka, jazz-rocka, popu i folku. Utwór The Low Spark Of High Heeled Boys jest tytułowym utworem albumu z 1971 roku. Improwizujące sola saksofonu, gitary, perkusji, a przede wszystkim klawiszy Winwooda rozwijają się ponad 11 minut. Żałujemy, że nie dłużej.

Tekst piosenki przenosi nas prosto do przełomu lat 60-tych i 70-tych na ulice miast, gdzie buzuje dźwięk gitary elektrycznej. Gitary takiej jak Jimiego Hendrixa, z którym Steve Winwood, Chris Wood i Dave Mason grali w roku 1968, między innymi współtworząc album Electric Ladyland.

W jaki sposób Traffic znalazł się w radio sopockim?

Rafał: Moim ulubionym utworem Jimiego Hendrixa jest Voodoo Child, a tam na klawiszach gra właśnie Steve Winwood.

Tytuł utworu stanowią słowa aktora Michaela Johna Pollarda, który wówczas był właśnie takim rebeliantem stukającym obcasami kowbojskich butów. Jak podaje Jim Capaldi - słowa zostały zapisane w książce przez Pollarda na koniec jego pobytu w Maroku, gdzie wspólnie słuchali Boba Dylana i wymyślali wątki filmu, który nigdy nie powstał.

Dziś, gdy Bob Dylan został noblistą, miło poczuć iskrę buntu, jazz-rockowej rebelii końca lat 60-tych. Posłuchajmy więc klaskania elektrycznych chłopaków z rogu ulicy, z czasów kiedy jazz przenikał się z rockiem.


 

W niniejszej notatce wykorzystaliśmy informacje i okładkę z Wikipedii.
By Source, Fair use, Link

rs / vvv, 2017-05-23