Najnowszy album studyjny Diany Krall przeniósł mnie w czasie do 1997 roku, kiedy pojawiła się czwarta płyta artystki - Love Scenes. Miłość, standardy i bas Christiana McBride'a otwierający obie płyty od razu narzuciły skojarzenie.

Od pierwszych chwil towarzyszyło mi więc wrażenie, że już to kiedyś słyszałem. W tym wypadku jest to uczucie wyjątkowo przyjemne. Like Someone In Love z udziałem pianina, basu i gitary podobnie jak All Or Nothing At All przed dwudziestoma laty, delikatnie otwiera album kierując nas w stronę romantycznych wyznań, dominujących również na tej płycie.

Po kameralnym początku, następują jednak bardziej rozbudowane instrumentalnie utwory, w których obok muzyków występujących z Dianą od ponad 25 lat znajdujemy partie orkiestry zaaranżowane przez artystkę, gitarę Marca Ribota czy bluegrassowe skrzypce Stuarta Duncana. Ciekawe aranżacje rozbudzają apetyt względem trasy koncertowej, która właśnie rozpoczęła się w USA. Jesienią 2017 roku Diana Krall z zespołem pojawi się w Europie, a rok zakończy koncertami w rodzinnej Kanadzie.

Współproducentem albumu jest Tommy LiPuma, z którym Diana stworzyła 11 albumów, otrzymując też pięć nagród Grammy. Turn Up The Quiet okazał się ostatnim nad którym wspólnie pracowali. Producent odszedł 13 marca 2017 roku, przed premierą albumu, która miała miejsce 5 maja. 

Całość składa się z jedenastu utworów. Najdłuższy - Sway -  z Johnem Claytonem na basie, gitarą Anthonego Wilsona i partiami orkiestry trwa niewiele ponad sześć minut. Brakuje więc bardziej rozbudowanych kompozycji zwłaszcza z fortepianowymi solami Diany, chociaż smakowity kąsek można znaleźć choćby w No Moon At All. Tym ciekawiej będzie też usłyszeć wersje koncertowe, pamiętając o słynnej Live in Paris z 2002 roku.

Turn Up The Quiet to płyta matowa, klasyczna, stonowana, a jednocześnie ciepła, pogodna i intymna. To ostatnie określenie szczególnie dotyczy partii głosu Diany, który nie mógłby być bardziej bliski i dokładny. Warto zwrócić również uwagę na zdjęcie użyte na tylnej części okładki - zdecydowanie wstrząśnięte, ale nie zmieszane.

W najbliższym tygodniu zapraszamy do zapoznania się z takimi utworami jak Blue Skies, No Moon At All, Like Someone In Love, Sway, czy I'll See You in My Dreams.

 

vvv, 2017-06-07