Sezon grzewczy w pełni, co wiąże się z koniecznością szczególnej uwagi na kwestię bezpieczeństwa w domach. Wczoraj w Sopocie doszło do niebezpiecznej sytuacji, w której służby interweniowały w sprawie nieprzytomnego nastolatka. Zgłoszenie dotyczyło podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy oraz policjanci podjęli działania w celu zabezpieczenia mieszkania i udzielenia pomocy potrzebującemu.
Interwencja miała miejsce w jednym z mieszkań, gdzie 13-letni chłopiec zemdlał w łazience. Na miejscu szybko pojawiła się ekipa strażaków, która po potwierdzeniu obecności tlenku czadu w lokalu, odłączyła gaz oraz wyłączyła wszystkie piecyki gazowe. Dodatkowo, wydano polecenie przewietrzenia pomieszczenia, aby zminimalizować ryzyko zatrucia. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala celem dalszej diagnostyki.
Policjanci apelują o rozwagę w korzystaniu z urządzeń grzewczych oraz o regularne przeglądy instalacji. Właściwe użytkowanie pieców i ogrzewaczy może zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, takim jak ten z ostatnich dni. Z przeprowadzonych działań wynika, że niewłaściwa eksploatacja sprzętu grzewczego może stwarzać poważne zagrożenia, w tym ryzyko pożaru oraz zatrucia tlenkiem węgla, który jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, często określanym mianem „cichego zabójcy”.
W kontekście tego incydentu przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z eksploatacją urządzeń grzewczych. Należy m.in. zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń, regularnie przeprowadzać przeglądy instalacji oraz unikać niebezpiecznych praktyk, takich jak ogrzewanie pomieszczeń gazową kuchnią. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, co często jest efektem braku dostatecznego dostępu powietrza.
Źródło: Policja Sopot
Oceń: Wzrost zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w Sopocie – interwencja służb ratunkowych
Zobacz Także