Dąb esperantystów w Sopocie to ważny symbol dla społeczności esperantystów. Jest to dąb szypułkowy, który został posadzony w celu upamiętnienia ruchu esperantystów. Drzewo to rośnie w Dolinie Świemirowskiej w Sopocie, gdzie można podziwiać jego majestat i zrozumieć jego znaczenie.
Obecność tego dębu podkreśla historię oraz duchową więź, jaką wielu ludzi ma z ideą esperanta, promującą międzynarodową komunikację oraz zrozumienie między narodami.
Pierwszy dąb
Pierwszy dąb, który symbolizuje czterdziestą rocznicę istnienia esperanta, został posadzony na polanie na obrzeżach Lasów Oliwsko-Darżlubskich, blisko ulicy Mikołaja Reja w Sopocie. Do tego wyjątkowego wydarzenia doszło podczas XIX Światowego Kongresu Esperanto, który miał miejsce w Gdańsku w roku 1927. Uczestnicy kongresu przynieśli ze sobą ziemię z różnych krajów, którą wykorzystano do wsadzenia drzewka.
Obok dębu umiejscowiono specjalny głaz pamiątkowy, na którym umieszczono tablicę w języku niemieckim oraz esperanto. Był to ważny element pamięci o międzynarodowym ruchu esperanto, łączącym ludzi z różnych zakątków świata.
Jednak historia tego dębu miała tragiczny obrót. W 1938 roku, po przejęciu władzy przez NSDAP w Wolnym Mieście Gdańsku, naziści zniszczyli zarówno pamiątkowy głaz, jak i samo drzewo. Znaczenie tego symbolu zostało wówczas zapomniane, pozostawiając tylko mgliste wspomnienia w historii.
Drugi dąb
W 1959 roku, na cześć stulecia Ludwika Zamenhofa, odbył się kongres esperantystów w Warszawie. To właśnie w tym obfitującym w wydarzenia roku, w Gdańsku zorganizowano XV Międzynarodowy Zjazd Młodzieży Esperanckiej. Z tej nadzwyczajnej okazji na polanie, gdzie wcześniej zasadzony był dąb, posadzono nową roślinę, dąb szypułkowy, oraz umieszczono nowy głaz pamiątkowy. Na tym głazie wyryto napis w języku esperanto, który opowiada o historii obydwu dębów.
1.8.1927 dum la 19-a Universala Kongreso de Esperanto ci tie estis plantita JUBILEA KVERKO kiu poste fasista regimo detruis. Kverko replantita dum la 15 -a Internacia Junulara Kunveno de T. E. J. O. 26.7.1959
(pl. 1 sierpnia 1927 podczas 19. Światowego Kongresu Esperanto tutaj został zasadzony DĄB JUBILEUSZOWY, który później faszystowski reżim zniszczył. Dąb posadzono powtórnie podczas 15. Międzynarodowego Spotkania Młodzieży TEJO Ogólnoświatowej Organizacji Młodzieży Esperanckiej 26 lipca 1959)
Położenie
Polana, na której znajduje się głaz pamiątkowy oraz dąb, położona jest w rejonie Doliny Świemirowskiej, w jej południowej części, nieopodal ulicy Reja w Sopocie. To miejsce stanowi znaczący punkt na szlakach spacerowych, które są wyznaczone przez sopocki oddział PTTK „Saren” i „Lisów”. Dodatkowo, polana ta leży również na dłuższym, oznakowanym zielonym Szlaku Skarszewskim, który zachęca do odkrywania przyrody tego malowniczego regionu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane ze sztuką":
Fontanna Jasia Rybaka | Pomnik Armii Krajowej w SopocieOceń: Dąb esperantystów w Sopocie