Zbigniew Lis jest postacią znaczącą w historii Polski, urodził się 7 sierpnia 1948 roku w Sopocie. Jako technik i polityk, odgrywał kluczową rolę w Polsce, szczególnie w czasach przemian społecznych. Był aktywnym działaczem „Solidarności”, co zaowocowało jego późniejszym zaangażowaniem w podziemne struktury tego ruchu po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.
Warto podkreślić jego determinację i poświęcenie, które wykazał w organizowaniu działań solidarnościowych, co miało ogromne znaczenie dla walki o wolność i demokrację w kraju w tamtym okresie.
Życiorys
Zbigniew Lis to postać o wielkim dorobku zawodowym i społecznym. W latach 1962-1983 był związany z Stocznią Gdańską im. Lenina, gdzie pełnił różne role, od technika po samodzielnego projektanta. Ukończył w 1968 roku Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku, co otworzyło przed nim drzwi do kariery w przemyśle okrętowym.
Jego zaangażowanie w działalność społeczną zaczęło się na początku 1968 roku, kiedy brał udział w demonstracjach na ulicach Gdańska. W grudniu 1970 roku z kolei był aktywnym uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej oraz protestów zakrojonych na szeroką skalę. W sierpniu 1980 roku stał się członkiem Zakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej, a później brał udział w ochronie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz był przedstawicielem w negocjacjach z władzami komunistycznymi.
Od września 1980 roku był aktywnym członkiem Solidarności oraz wiceprzewodniczącym Komitetu Założycielskiego w Stoczni Gdańskiej. Pracował w Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim, a w lipcu 1981 było mu dane zostać delegatem na I Walne Zgromadzenie Delegatów Solidarności Regionu Gdańsk, gdzie stał się także członkiem Zarządu Regionu.
W kolejnych miesiącach jego działalność nabrała impetu, ponieważ od listopada 1981 roku zasiadał w Prezydium Zarządu Regionu. Uczestniczył w I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1981 roku, będąc przewodniczącym Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego. Niestety, 13 grudnia 1981 roku, w ramach wprowadzonego stanu wojennego, został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, gdzie spędził czas do 29 kwietnia 1982 roku.
Po powrocie do wolności w 1982 roku, Lis zajął się współpracą z podziemnym biuletynem Tajnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, zwanym „Rozwaga i Solidarność”. W październiku tego samego roku brał udział w organizacji strajku w Stoczni Gdańskiej, a w lutym 1983 roku został aresztowany i osadzony najpierw w areszcie KW MO, a potem w Areszcie Śledczym w Gdańsku, skąd uwolniono go na skutek amnestii w lipcu 1983 roku.
W następnych latach, aż do 1988 roku, zatrudniony był w Zakładzie Budowlano-Remontowym LSWM Morena w Gdańsku, gdzie pełnił funkcję kierownika produkcji pomocniczej. W okresie 1986-1988 przebywał w USA w celach zarobkowych. Na początku 1989 roku, Lis powrócił do Stoczni Gdańskiej, gdzie do 1996 roku pracował jako starszy projektant i specjalista ds. analiz strategicznych, a także jako członek Prezydium KZ.
Jego aktywność w związkach zawodowych trwała jeszcze przez wiele lat. W latach 1990-1995 był delegatem na kolejne Wojewódzkie i Krajowe Zjazdy Delegatów, a także członkiem Zarządu Regionu. Od 1992 roku do 1995 roku był wiceprzewodniczącym Sekretariatu Metalowców oraz pełnił rolę przewodniczącego Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego „Solidarności”. Po zakończeniu kariery w związkach, od 1995 roku prowadzi własną działalność gospodarczą.
Warto dodać, że od 5 stycznia 1984 roku do 30 sierpnia 1988 roku był zarejestrowany przez Inspektorat 2 WUSW w Gdańsku jako tajny współpracownik, nosząc pseudonim Karol. Zbigniew Lis jednak zapewniał, że do współpracy w rzeczywistości nie doszło. Jego wysiłki i poświęcenie zostały docenione, co zaowocowało przyznaniem mu Srebrnego Krzyża Zasługi w 1997 roku.
Przypisy
- Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, I – Encyklopedia Solidarności [online], www.encysol.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
- Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” 1981-1989 | Region Gdański NSZZ „Solidarność” [online], www.solidarnosc.gda.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
- http://www.encysol.pl/wiki/Sie%C4%87
- http://www.encysol.pl/wiki/T01987_O%C5%9Brodek_Odosobnienia_w_Strzebielinku
- http://www.encysol.pl/wiki/R01866_Rozwaga_i_Solidarno%C5%9B%C4%87_1982-1989_Gda%C5%84sk
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Tadeusz Aziewicz | Jacek Kozłowski | Lech Mażewski | Janusz Śniadek | Hanna Zych-Cisoń | Marcin Zamoyski (samorządowiec) | Danuta Kędzierska-Sadowska | Feliks Klimczak | Małgorzata Tarasiewicz | Anton Plenikowski | Leonard Krasulski | Marek BiernackiOceń: Zbigniew Lis