Andrzej Sękowski


Andrzej Edward Sękowski, urodzony 29 lipca 1957 roku w Sopocie, jest postacią o znaczącym dorobku w polskiej psychologii. Jako profesor nauk humanistycznych, dedykuje swoje życie zawodowe nauczaniu oraz badaniom, które mają na celu rozwój tej dziedziny. Jego rola jako nauczyciela akademickiego kładzie duży nacisk na kształcenie przyszłych pokoleń psychologów.

Wykształcenie i działalność zawodowa

Andrzej Sękowski to wybitny psycholog, który swoją edukację ukończył na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie zdobył tytuł magistra psychologii w 1980 roku. W 1984 roku, po intensywnych badaniach, uzyskał stopień naukowy doktora w Instytucie Psychologii tej samej uczelni.

W ciągu swojej kariery zawodowej, w latach 1985-1994 pełnił rolę adiunkta w Zakładzie Psychologii Ogólnej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Równocześnie, w latach 1985-1991, pracował w Katedrze Psychologii Rehabilitacji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1991 roku Sękowski osiągnął kolejny liczący się kamień milowy w swojej karierze, uzyskując stopień doktora habilitowanego w Instytucie Psychologii KUL.

Po uzyskaniu habilitacji, od 1994 roku rozpoczął swoją pracę jako profesor nadzwyczajny oraz kierownik Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych w Instytucie Psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2001 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych, a w 2002 roku objął stanowisko profesora zwyczajnego w Instytucie Psychologii KUL.

Sępowski ma także na swoim koncie liczne stypendia oraz doświadczenia międzynarodowe. W roku akademickim 2000/2001 był stypendystą Programu Fulbrighta na Uniwersytecie Yale, gdzie współpracował z Robertem J. Sternbergiem w Center for the Psychology of Abilities, Competencies and Expertise. W latach 1993-1995, działając jako stypendysta Fundacji Humboldta, conductował badania na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, współpracując z zespołem pod kierownictwem Kurta Hellera, a także prowadził prace badawcze na Uniwersytecie w Bielefeld.

Oprócz tego, jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w roku akademickim 1988/1989 odbył staż badawczy zarówno na Uniwersytecie Południowego Illinois w Carbondale, jak i na Uniwersytecie Columbia. Jego działalność naukowa obejmowała liczne staże oraz wykłady w zagranicznych ośrodkach naukowych, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Belgii i Włoszech.

Pełnione funkcje

W latach 2005–2012, Andrzej Sękowski pełnił ważną rolę jako Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W okresie 1998–2003, był odpowiedzialny jako Przewodniczący Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Obecnie sprawuje funkcję Wiceprzewodniczącego w Zarządzie Głównym tego towarzystwa.

W latach 1990–1994 zasiadał w europejskich strukturach, uczestnicząc w pracach Europejskiej Rady ds. Wybitnych Zdolności (General Committee of the European Council for High Ability – ECHA). Jako redaktor naczelny Przeglądu Psychologicznego, który jest organem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Andrzej Sękowski od 1999 roku pełni kluczową rolę w kształtowaniu i publikowaniu prac naukowych.

Oprócz tego, angażuje się w prace redakcyjne w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak Journal of Individual Differences (Associate editor), Gifted Education International (Editorial board) oraz Creativity. Theories – Research – Applications (Advisory Board).

W 2016 roku, został wybrany na delegata Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Europejskiej Federacji Towarzystw Psychologicznych oraz w Międzynarodowej Unii Nauk Psychologicznych. Również od 2015 roku, jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

Na dodatek, Sękowski ma swoje miejsce w Radzie Naukowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także w różnych organizacjach naukowych i społecznych, takich jak Societas Humboldtiana Polonorum, zarząd Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Polskie Stowarzyszenie Stypendystów Fulbrighta.

Badania naukowe

Prowadzi badania naukowe, które koncentrują się na różnych aspektach inteligencji, twórczości, wybitnych zdolności oraz na postawach społecznych wobec osób z niepełnosprawnościami.

Andrzej Sękowski jest autorem około 300 publikacji, które obejmują m.in. uznane książki takie jak: Osiągnięcia uczniów zdolnych, Osobowość a osiągnięcia artystyczne uczniów szkół muzycznych, Psychologia zdolności. Współczesne kierunki badań oraz Świat wartości uczniów zdolnych.

W ramach swojej działalności naukowej, Sękowski współtworzył także adaptacje narzędzi, które służą do pomiaru różnych aspektów psychologicznych.

  • Motywacja osiągnięć – Inwentarz Motywacji Osiągnięć H. Schulera, G. C. Thorntona, A. Frintrupa i M. Prochaski,
  • Style komunikacji – Interpersonalne Skale Przymiotnikowe J. S. Wigginsa.

Jego wkład w te dziedziny nauki podkreśla znaczenie zrozumienia i wsparcia dla osób utalentowanych oraz tych z niepełnosprawnościami.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia

Andrzej Sękowski zdobył liczne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia w uznaniu za swoje znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauki oraz edykacji. Poniżej przedstawiamy kluczowe nagrody, które wzbogaciły jego renomę:

  • Laureat Nagrody Ministra Edukacji Narodowej III stopnia za osiągnięcia naukowe (1990),
  • Odznaczenie Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (2004),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2006),
  • Srebrny Krzyż Zasługi (2007),
  • Nagroda I Stopnia Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II (2009),
  • Laur Stulecia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
  • Dyplom Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za współautorstwo książki pt. Z badań nad pograniczem intelektu i osobowości,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Te osiągnięcia podkreślają zaangażowanie Andrzeja Sękowskiego w rozwój psychologii oraz wpływ na edukację w Polsce.

Przypisy

  1. Prezydent.pl, Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Ordery i odznaczenia / Odznaczenia dla zasłużonych w służbie państwu [dostęp 21.11.2017 r.]
  2. KUL – Wydział Nauk Społecznych – Wyróżnienia i nagrody [online], www.kul.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  3. KUL – Wydział Nauk Społecznych – home [online], www.kul.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  4. SuperS. User SuperS., Editorial Board [online], www.creativity.uwb.edu.pl [dostęp 21.11.2017 r.] (ang.).
  5. Gifted Education International | SAGE Publications Inc [online], us.sagepub.com [dostęp 21.11.2017 r.]
  6. Journal of Individual Differences [online], us.hogrefe.com [dostęp 21.11.2017 r.] (ang.).
  7. KUL – Wydział Nauk Społecznych – redaktorzy i Rada Redakcyjna [online], www.kul.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  8. ZuzannaZ. Kalicińska ZuzannaZ., Portal PTP – Władze PTP [online], www.ptp.org.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  9. Prof. dr hab. Andrzej Sękowski – Charaktery – portal psychologiczny [online], charaktery.eu [dostęp 21.11.2017 r.]
  10. KUL – Wydział Nauk Społecznych – Strona główna [online], www.kul.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  11. KUL – Wydział Nauk Społecznych – Pracownicy Katedry i doktoranci [online], www.kul.pl [dostęp 02.12.2017 r.]
  12. M.P. z 2017 r. poz. 1057
  13. a b KRS: 0000044710

Oceń: Andrzej Sękowski

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:5