Wojciech Ratkowski, który przyszedł na świat 29 października 1954 roku w Sopocie, to wybitny polski lekkoatleta, którego kariera sportowa jest inspiracją dla wielu. W swojej działalności nie ogranicza się jedynie do sportu, ale również angażuje się w pracę naukową, pełniąc ważną rolę w środowisku akademickim.
Obecnie jest związany z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie nowym pokoleniom sportowców.
Życiorys
Kariera sportowa
Wojciech Ratkowski był znaczącą postacią w polskim sporcie, szczególnie jako zawodnik klubu AZS-AWFiS Gdańsk. Jego największym osiągnięciem było zdobycie mistrzostwa Polski w biegu maratońskim w roku 1984. Wspaniała wygrana w Maratonie Dębno pozwoliła mu ustanowić imponujący rekord życiowy wynoszący 2:12.49, osiągnięty 6 maja 1984. Ten rezultat zapewnił mu kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, których jednak nie mógł wziąć udziału z powodu bojkotu ogłoszonego przez Polskę.
Zamiast tego, uczestniczył w biegu maratońskim na zawodach Przyjaźń-84, co stanowiło alternatywę dla sportowców w tamtym okresie. W 1985 roku reprezentował nasz kraj podczas zawodów Pucharu Świata w maratonie, osiągając 116. pozycję z wynikiem 2:24.55. W kolejnym roku, 1986, zdobył pierwsze miejsce w biegu maratońskim w Hamilton. W swojej karierze wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, osiągając także czwarte lokaty: w 1985 roku w biegu na 20 km oraz w 1987 roku w biegu maratońskim.
Rekord życiowy w biegu maratońskim wynosi 2:12.49, ustanowiony 6 maja 1984.Kariera naukowa
Wojciech Ratkowski to także uznany naukowiec w dziedzinie sportu. W 1998 roku obronił pracę doktorską pt. Obciążenia treningowe w bezpośrednim przygotowaniu startowym w biegu maratońskim, którą napisał pod kierunkiem Zbigniewa Mroczyńskiego. Swoje osiągnięcia naukowe kontynuował, zdobywając stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy zatytułowanej Obciążenia treningowe w przygotowaniu do biegu maratońskiego na różnym poziomie wytrenowania, opublikowanej w 2006 roku.
W trakcie swojej kariery akademickiej pełnił funkcję dziekana Wydziału Turystyki i Rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, a obecnie jest prodziekanem Wydziału Kultury Fizycznej oraz kierownikiem Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego. Jego wkład w rozwój sportu oraz edukacji fizycznej nieprzerwanie wpływa na kolejne pokolenia sportowców i pasjonatów lekkiej atletyki.
Przypisy
- Poczet zasłużonych dla gdańskiego sportu, wyd. Gdańsk 2018, s. 187.
- Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie, wyd. Szczecin-Warszawa 2007, s. 362.
- Wyniki Wojciecha Ratkowskiego w bazie ARRS.
- Dr hab. Wojciech Ratkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.04.2020 r.] .
- Bibliografia publikacji pracowników Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku od r. 2000.
- Zakład Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego.
- Na olimpijskim szlaku 1984. Sarajewo. Los Angeles, wyd. Warszawa 1987, s. 236, 214.
- Encyklopedia (statystyczna) polskiej lekkiej atletyki 1919-1994, wyd. Warszawa 1994, s. 139.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Anna Paner | Ireneusz Kreja | Roman Gajewski | Jan Winiecki | Andrzej Sękowski | Jagna Dankowska | Karol Toeplitz | Dagmara Płaza-Opacka | Małgorzata Buchholz-TodoroskaOceń: Wojciech Ratkowski