Latarnia morska w Sopocie to ikoniczny punkt nawigacyjny usytuowany w malowniczym regionie Pomorza, na polskim wybrzeżu Bałtyku. Choć w lutym 1999 roku doszło do zmniejszenia zasięgu nominalnego do 7 mil morskich, co spowodowało, że nie spełnia już formalnych kryteriów latarni morskiej, to wciąż cieszy się dużym uznaniem i jest powszechnie znana pod tą właśnie nazwą.
To wyjątkowe miejsce, będące wieżą obserwacyjną z iluminacją, oferuje interesującą możliwość zwiedzania, co przyciąga wielu turystów oraz miłośników architektury i historii.
Dane techniczne
Latarnia Morska w Sopocie, znajdująca się w malowniczej lokalizacji, ma kilka istotnych danych technicznych, które warto poznać.
- Położenie geograficzne: 54° 26′ 43,29″ N, 18° 34′ 13,63″ E,
- Wysokość wieży: 30 metrów,
- Wysokość światła: 25 metrów nad poziomem morza,
- Zasięg światła: 7 Mm (około 12,964 km),
- Charakterystyka światła: Błyskowe,
- Wzór światła: 0,3 sekundy błysku,
- Przerwa: 3,7 sekundy,
- Okres działania światła: 4,0 sekundy.
Historia
W 1903 roku w Sopocie powstał zakład balneologiczny, który funkcjonował aż do czasów II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych, obiekt ten został przejęty przez lokalne władze, które przekształciły go w łaźnię. W 1956 roku budynek został przekazany Szpitalowi Reumatologicznemu, gdzie kontynuował swoją działalność w nowej roli.
Rok 1975 przyniósł znaczące zmiany, kiedy to przeprowadzono modernizację kotłowni szpitalnej. To, co wcześniej stanowiło kłopotliwy, dymiący komin, zyskało nową funkcję. Po przebudowie na szczycie komina zamontowano źródło światła. Na początku, to oświetlenie nie było traktowane jako latarnia morska, ze względu na niewielki zasięg wynoszący jedynie 5 mil morskich. Dopiero po wymianie urządzenia optyczno-świetlnego i zwiększeniu nominalnego zasięgu świetlnego do ponad 17 mil morskich, została uznana za latarnię morską.
Obecnie, latarnia ta emituje światło o zasięgu nominalnym 7 mil morskich, co powoduje, że formalnie nie jest już klasyfikowana wśród polskich latarni morskich. Mimo to, pozostaje istotnym punktem orientacyjnym w rejonie Sopotu, przyciągającym uwagę turystów i miłośników historii.
Przypisy
- Pub. 116 List of lights radio aids and fog signals Baltic Sea with Kattegat, Belts and Sound and Gulf of Bothnia. Springfield, VA: NATIONAL GEOSPATIAL-INTELLIGENCE AGENCY, 2013, s. 96. [dostęp 05.07.2013 r.]
- Wiadomości Żeglarskie nr 11 z 1999 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Architektura wodna":
Molo w Sopocie | Morskie Oko (Sopot) | Karlikowski Potok | Stawy Młyńskie (Sopot)Oceń: Latarnia Morska Sopot