Andrzej Chrzanowski (aktor)


Andrzej Maria Chrzanowski, urodzony 18 grudnia 1945 roku w Sopocie, jest uznawanym polskim twórcą kultury, reżyserem oraz aktorem, który zyskał popularność w różnych dziedzinach artystycznych.

Znany również jako projektant, Chrzanowski pozostawił znaczący ślad w polskim świecie teatralnym i filmowym, przyczyniając się do rozwoju sztuki przedstawień w Polsce.

Życiorys

Andrzej Chrzanowski to syn Andrzeja Chrzanowskiego, inżyniera. W 1970 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a następnie w 1976 roku zdobył dyplom na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W latach 1970–1972 pracował jako aktor w Teatrze Narodowym w Warszawie. Następne lata, od 1972 do 1979, to czas pełnienia funkcji reżysera w różnych zespołach filmowych. Jego kariera teatralna obejmuje także lata 1979–1981, kiedy to pełnił rolę dyrektora oraz kierownika artystycznego Teatru Współczesnego w Szczecinie, gdzie zrealizował wiele uznawanych spektakli, w tym „Lot nad kukułczym gniazdem” autorstwa Wassermanna, „Kopciucha” Głowackiego oraz „Warszawiankę” Wyspiańskiego.

Od 1981 roku związany był z Wydziałem Radia i TelewizjiUniwersytetu Śląskiego, gdzie prowadził zajęcia dydaktyczne. W latach 1982–1986 zajmował stanowisko dyrektora w firmie fonograficznej „Polton”. W 1986 roku rozpoczął działalność gospodarczą, skupiając się na wdrażaniu innowacyjnych luksusowych automatycznych parkingów samochodowych AUTOPARK®, powstałych w wyniku jego patentu, przy współpracy z ekspertami z Warszawskiej Politechniki oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Andrzej Chrzanowski był jednym z bohaterów zbioru reportaży pt. „Nasi współcześni”, który częściowo opublikowano w 1980 roku przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą. W życiu osobistym związany jest z żoną Wiesławą, a ich potomstwo to córka Ama (ur. 1986) oraz syn Jakub (ur. 1977).

Filmografia

Andrzej Chrzanowski jest uznawanym artystą, który zadebiutował obok Piotra Fronczewskiego w filmie „Na niebie i na ziemi”. Jego talent ujawnił się również w głównej roli w dziele Feliksa Falka zatytułowanym „W środku lata”, gdzie partnerowała mu Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

W trakcie swojej kariery Chrzanowski zagrał około 10 głównych ról w filmach i popularnych serialach telewizyjnych. Dodatkowo, jego dorobek to ponad 25 inscenizacji teatralnych, telewizyjnych oraz filmowych. Wśród bardziej znaczących projektów znajduje się prapremiera „Kopciucha” autorstwa Janusza Głowackiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, a także przedstawienia „Wojna i pokój” z Januszem Gajosem oraz Jerzym Zelnikiem, które miały miejsce w Teatrze na Woli. Wśród jego osiągnięć znaleźć można także znane spektakle jak „Caligula” oraz „Święty eksperyment” w Teatrze Telewizji.

W 1973 roku zagrał w filmie „Na niebie i na ziemi” jako major Janusz Horycki. W tym samym roku wystąpił w serialu „Czarne chmury” jako rajtar Hans (odc. 1-5, 10) oraz w „Nagrody i odznaczenia” w roli NSZ-owca grającego w karty.

W kolejnych latach jego kariera nabrała tempa, a Chrzanowski pojawiał się w wielu istotnych produkcjach: „Czterdziestolatek” (1974-1977) jako Stasiak, „Najważniejszy dzień życia” (1975) w roli skrzypka oraz „Noce i dnie” jako Kazimierz Sielski. Jego eklektyczne osiągnięcia obejmują także filmy takie jak „W te dni przedwiosenne”, „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, „Polskie drogi”, „Wielki układ”, „Zimne ognie” oraz seriale jak „07 zgłoś się”, gdzie grał milicjanta prowadzącego śledztwo oraz doktora Adama Miłosza.

Na przestrzeni lat Chrzanowski występował również w takich produkcjach jak „Rodzina Połanieckich” (1978), „Życie na gorąco” (1978) oraz „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” (1981) jako Władysław Bentkowski. Jego różnorodny dorobek obejmował także rolę w „Siedem życzeń” (1984) oraz „Uprowadzenie Agaty” (1993), a także „Girl Guide” (1995) czy „Psie serce” (2002).

Dorobek architektoniczny

Andrzej Chrzanowski ma na swoim koncie szereg znaczących osiągnięć w dziedzinie architektury. Wśród jego zrealizowanych projektów wymienia się:

  • trzy rezydencje z tarasami i basenami usytuowane w malowniczym Konstancinie,
  • wnętrza dwóch willi na Mokotowie w Warszawie,
  • aranżację wnętrza 3-piętrowej kancelarii przy ul. Nowy Świat w Warszawie,
  • koncepcję architektoniczną budynku biurowo-handlowego w centralnej części Warszawy.

Nagrody

Andrzej Chrzanowski zdobył liczne nagrody w swojej karierze aktorskiej.

  • 1980: główna nagroda za reżyserię Teatru Telewizji „Wielki Człowiek” na Ogólnopolskim Festiwalu Widowisk Telewizyjnych w Olsztynie,
  • 1984: nagroda w plebiscycie Widzów za najlepszy Teatr Telewizji roku – „Otello”.

Przypisy

  1. Marek Ołdakowski, Chrzanowski – Menedżer po polsku, w: red. Zygmunt Marcińczak, Nasi współcześni, MAW, Warszawa, 01.01.1980 r., s. 36, ISBN 83-203-1266-3

Oceń: Andrzej Chrzanowski (aktor)

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:18